Vše o Fénixech
Bájný pták fénix
Bájný pták fénix. Co o něm víme? Tento tvor je stvořený samotným ohněm... Je to majestátní, jasně rudý pták velikosti labutě s dlouhým zlatým ocasem, zobákem a spáry. Je absolutně mírumilovný. Dokáže kdykoli zmizet a zase se objevit. Jeho slzy mají mocný léčivý účinek. Svá hnízda si staví z aromatických bylin, většinou na palmách. Jednou za 500 let pocítí fénix, že se blíží jeho konec a přiletí do hnízda. To spolu se starým fénixem spálí sluneční paprsky. Pak se vylíhne nový pták. Je to mystický symbol starých Egypťanů, symbol obrození. Vyskytuje se také v Číně a v Indii.
Charakteristika
Létá daleko v předu a bedlivě prozkoumává krajinu a vzdálený prostor. Představuje naši schopnost vize, sbírání smyslových informací o našem prostředí a o událostech, které se odehrávají okolo nás. Fénix díky své velké kráse vytváří silné vzrušení a nesmrtelnou inspiraci. Je to Nádherný pták s nádherným rudým peřím se zlatými okraji jenž se na slunci jiskrně třpytí jako by ho prozařoval vnitřní oheň(což se také děje).
Mýtus o věčně žijícím Fénixovi se opravdu táhne staletími. O tomto podivuhodném ptáku si vyprávěli lidé ve starověkém Egyptě, Sumeru, Babylónu, Asýrii, Tibetu, Indii, Číně, Řecku, Římě...
Na každém kontinentu si lidé vyprávěli o stejném druhu bájného ptáka, ale pokaždé byl popisován jinak. Nejznámější jsou tři fénixové: z Evropy, Egypta a Číny.
Evropský fénix
Je to majestátní, jasně rudý pták velikosti labutě s dlouhým zlatým ocasem, zobákem a spáry. Místem výskytu je Egypt, Čína a Indie. Dožívá se obrovského věku díky regeneraci spálením a povstáním ze svého popela jako mládě. Je absolutně mírumilovný. Dokáže kdykoliv zmizet a znovu se objevit. Jeho zpěv zvyšuje odvahu čistého srdce a zlé plní strachem. Slzy mají mocný léčivý účinek.
Egyptský fénix
Jiná verze praví, že je to posvátný bájný pták Egypťanů, zobrazovaný jako zlatý sokol s hlavou volavky. Byl pokládán za ztělesnění slunečního boha. Je to symbol ptáka, který se v určitých časových obdobích (100, 500, 1000, 1481 let) sám spálí a do tří dnů znovu povstane ze svého popela. V tomto smyslu se také používá jako symbol Krista a nesmrtelnosti. Jinak také symbolizuje vzkříšení, nesmrtelnost a nezničitelného ducha lidstva.
Čínský fénix
Čínský Fénix (Feng-chuang) nemá s evropským Fénixem nic společného, snad kromě toho, že má také mytologický původ. O ptácích Feng-chuang se objevují zmínky již v textech z konce 2.tisíciletí př. Kr. V jednom komentáři k "Letopisům jara a podzimu" ze 4. století př. Kr. se píše, že mužský Fénix, ženský Jednorožec a magická bytost, totiž zelený drak, červený pták, bílý tygr, želva - "tmavý válečník", jsou znamení, že zemi vládne dobrý král. Feng-chuang je druhé ze čtyřzázračných zvířat a král opeřenců. Je-li zobrazen s drakem, symbolizuje drak císaře a Fénix císařovnu; tento symbol ženského Fénixe je pozdějšího data.